• Winda schodowa 1
  • Winda schodowa 2
  • Winda schodowa 3
  • Winda schodowa 4
  • Winda schodowa 5

Przystosowanie domu dla osob niepelnosprawnychMyśląc o zakupie domu, jego remoncie, bądź przystosowaniu do naszych aktualnych potrzeb warto pamiętać, że zegara nie da się cofnąć i generalnie nie staniemy się młodsi, a z czasem my lub ktoś z naszej rodziny możemy mieć kłopoty z poruszaniem się. Dlatego warto wcześniej pomyśleć nad rozwiązaniami, które wezmą pod uwagę te ewentualne problemy i pomogą w odpowiedni sposób zorganizować komunikację w domu.
Na liście wymogów, które warto wziąć pod uwagę są między innymi. Szerokość ciągów komunikacyjnych nie mniejsza niż 1,2 m w świetle, czyli nie pomniejszona przez inne przeszkody jak np. obudowy szachtów instalacyjnych, szafki wnęki itp. Otwory drzwiowe 90-100 cm w świetle. Powierzchnie manewrowe 150x150 cm, minimalna odległość między drzwiami 2,5 m, pochylnie dla wózka o minimalnej szerokości 120 cm i kącie zależnym od różnicy poziomów jaką trzeba pokonać. Trzeba sprawdzić jak dostaniemy się do domu z poziomu terenu, czy jest możliwość zbudowania pochylni, lub zamontowania platformy.

W zakresie komunikacji pionowej mamy klika rozwiązań. Myśląc o pokonywaniu odległości miedzy piętrami w naturalny sposób pierwsze skojarzenie podpowiada nam windę. Winda bez wątpienia jest najwygodniejszą, najbardziej wielofunkcyjną formą przemieszczania się w pionie, ale niestety ma też swoje wady, szczególnie jeśli chodzi o istniejące budynki. Do wad można zaliczyć konieczność znalezienia miejsca na szyb, którego minimalny rozmiar to 120x80 cm, wysoka cena. Bardzo ciężko jest wbudować windę w istniejący budynek. Na rynku istnieją także windy zewnętrzne, jednak ich cena jest znacznie wyższa.

Kolejnym rozwiązaniem jest platforma. Platforma może poruszać się wzdłuż biegu schodów, lub pionowo, podobnie jak winda. Przy wyborze tego wariantu należy pamiętać, że platformy wymagają dużej otwartej przestrzeni na początku i końcu schodów. Do zalet można zaliczyć niewątpliwie mniejsza cenę w porównaniu z windą.
Dobrym rozwiązaniem są krzesełka schodowe. Krzesełka schodowe  stanowią idealny kompromis w komunikacji pionowej szczególnie w istniejących budynkach. Mają niską cenę w porównaniu do wind i platform, można je zaadoptować do niemalże każdego biegu schodów. Mogą się poruszać po torze krzywoliniowym i prostoliniowym. Krzesełka schodowe Flow 2 oferowane przez firmę Domlift mogą być montowane na schodach o minimalnej szerokości 60 cm i kącie do 70º. Montaż krzesełka schodowego z reguły nie wiąże się z żadną dodatkową przebudowa, tak więc odpadają koszty dodatkowe.

facebook_page_plugin