• Winda schodowa 1
  • Winda schodowa 2
  • Winda schodowa 3
  • Winda schodowa 4
  • Winda schodowa 5

Domlift krzeseko schodowe inspirujcy start

Działająca od roku firma Elżbiety Dochniak sprzedaje krzesełka i windy schodowe. To jedna z tych firm, które  wspólnie z Polską Fundacją Przedsiębiorczości wyróżniliśmy tytułem Inspirujący Start za przemyślany pomysł na biznes oraz upór i konsekwencję w działaniu właścicieli.

Elżbieta Dochniak: Moja firma zajmuje się doradztwem, projektowaniem, montażem i serwisem krzesełek i wind schodowych.

Skąd pomysł na taki biznes?

Wcześniej przez wiele lat pracowałam u innych, aż przyszedł czas, gdy postanowiłam zabrać się za własny biznes. Do wyboru takiego profilu działalności zachęciła mnie rodzina z Hiszpanii, która od lat zajmuje się sprzedażą wind schodowych. Zresztą z ich doświadczeń korzystam do dziś.

DomLift to także chęć zrobienia czegoś dla osób, które mają trudności w poruszaniu się – zarówno niepełnosprawnych, niedowidzących, osób starszych. Rozwiązania, które oferujemy są i będą potrzebne.

Skąd pochodziły pieniądze na uruchomienie działalności i na co je Pani przeznaczyła? 

Skorzystałam z „Funduszu Mikropożyczkowego KLON” Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.  Dzięki temu już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku otrzymałam niskoprocentowy kredyt w wysokości 50 tys. zł. Z PFP otrzymałam też dużą pomoc w pisaniu biznesplanu, a w ramach 21 godzin darmowego doradztwa wyznaczony przez PFP specjalista wykonał nową stronę internetową na potrzeby mojej firmy.

Pieniądze z kredytu przeznaczyłam na wyposażenie biura w sprzęt i meble, częściowo pokryły one również zakup samochodu.

Jak wygląda organizacja firmy? Z kim Pani współpracuje?

Właścicielem firmy jestem ja, ale współpracuje ze mną mąż, który posiada certyfikat techniczny producenta i zajmuje się montażem krzesełek.

Jaki jest największy dotychczasowy sukces Pani firmy? 

Za sukces uważam, to że krótko po otwarciu firmy w marcu 2014 roku miałam pierwsze zlecenie na montaż krzesełka w domu prywatnym.

Co uważa Pani za najtrudniejsze w prowadzeniu działalności?

Najtrudniejsze jest dotarcie do klienta. Promujemy się poprzez dobrze wypozycjonowaną stronę internetową i ulotki. Jednak krzesełka i windy schodowe to dość drogie rzeczy. Te dla schodów o torze prostym kosztują 10 tys. zł, rozwiązania bardziej złożone to już nie mniej niż 25 tys. zł. Ludzie potrzebują czasu by się oswoić z ceną, zebrać pieniądze. Ale jest możliwość dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 80 proc., w którego uzyskaniu pomagam moim klientom.

Przeszkodą jest też nadal niska świadomość istnienia takich rozwiązań i bariery mentalne. Wiele osób niepełnosprawnych z powodu ograniczeń ruchowych i barier architektonicznych nie wychodzi z domu.

Podobnych firm w Polsce chyba nie ma wiele?

W regionie jestem jedyną firmą z taką ofertą, a w Polsce jedną z trzech, która sprzedaje krzesełka od tego samego producenta, zapytania otrzymuję więc z całej Polski.

Jakie ma Pani plany biznesowe na przyszłość?

Chcę szerzej promować swoją firmę i pozyskiwać więcej zleceń, dlatego chciałbym raz w roku brać udział na tragach. Może już jesienią wystawię się na targach wyposażenia wnętrz. Zamierzam także dotrzeć z ofertą do gabinetów ortopedycznych, prywatnych przychodni, domów opieki dla osób starszych, pensjonatów czy ośrodków Spa. Przede mną jest zatem sporo pracy.

Rozmawiali Michał Abkowicz i Alicja Kowalska

http://szczecinbiznes.pl/kategorie/start/_3199

 
facebook_page_plugin